Bli en cykelvänlig arbetsplats!

skola

Ta hand om era anställda också!

 Cykelvänlig skola har inspirerats mycket av konceptet Cykelvänlig arbetsplats som finns i olika regioner och kommuner i Sverige. Inom ramen för de olika intitiativen uppmuntras de arbetsplatser som deltar att göra det lättare för sina anställda att välja cykeln som färdmedel. Skolan är ju en arbetsplats för många och vuxna mår också bra av att röra på sig, få frisk luft och en avkopplande cykeltur fram och tillbaka till arbetet. 

Tips! Undersök om det redan finns initiativ i er kommun som ni som skola kan delta i. Du hittar länkar till några cykelvänlig arbetsplats-initiativ nedan.

Walk the talk!

Bli förebilder för skolbarnen genom att bli en Cykelvänlig arbetsplats

Mer tips? Javisst!

Karta över cykellekplatser

Digital karta över cykellekplatser i Sverige Hur kan ni som skola integrera cykellek och cykelundervisning i barnens skoldag? Ett enkelt första steg är att göra utflykt till en cykellekplats! Cykelvänlig…

Läs mer...

Handlingsplan för Cykelvänligt arbete

Stöd i Cykelvänligt arbete på Er skola Hur ska ni som skola påbörja målsättningen med att integrera cykling i ert dagliga arbete, och jobba emot mål om aktiva och säkra…

Läs mer...

Min cykel & jag

Svenska Cykelstäder och Egmont i samarbete för barns hälsa Svenska Cykelstäder expanderar arbetet för att få fler barn att gå och cykla till skolan. Via ett nytt samarbete med Story…

Läs mer...

Kontakt