Redo att ta arbetet till nästa nivå?

Har ni frågor?

Har ni som skola frågor kring hur ni kan stärka förutsättningarna för barns aktiva skolresor kan ni även hitta stöd från den kommun er skola ligger i. Ni hittar kontaktpersoner för kommuner som vill hjälpa stötta skolor i deras kommun i arbetet att bli cykelvänligare i listan nedan. För övergripande frågor om Cykelvänlig skola ta kontakt med projektledaren för Cykelvänlig skola. Ni hittar kontaktuppgifter längre ner på sidan.

Kommunkontakter

 

Gävle

Göteborg

Helsingborg

Karola Fors
Annette Thorén
Pia Bastholm
Trafikplanerare Livsmiljö Gävle
Projektledare hållbara resor
Projektledare/Hållbara resor samt Barnrättsstrateg
anette.thoren@trafikkontoret.goteborg.se
Telefon: 070-414 15 91
Telefon: 072-255 72 83
Telefon: 070-210 69 91
 

 

Huddinge

Jönköping

Laxå

Emma Lidell & Sarah Brunzell
Olle Gustafsson
Linda Gunnarson
Projektledare Säkra Skolvägar
Projektledare i Hållbart Resande
Handläggare Miljösamordningsfrågor
olle.gustafsson@jonkoping.se
Telefon: 036-10 50 86
Telefon: 0584-47 31 47
 

 

Linköping

Nacka

Svedala

Johanna Thidell
Marianne Areskog
Annette Bengtsson
Miljösamordnare
Projektledare hållbart resande
Trafikingenjör
johanna.thidell@linkoping.se
marianne.areskog@nacka.se
annette.bengtsson@svedala.se
Telefon: 073-072 97 82
Telefon: 08-718 86 91
Telefon: 040-626 80 00
 

 

Sundsvall

Säffle

Uppsala

Angelica Lindqvist
Daniel Günther
Enheten Trafik & Samhälle
Projektledare Hållbart resande
Cykelsamordnare
Trafikplanerare
angelica.lindqvist@sundsvall.se
daniel.gunther@saffle.se
cyklist@uppsala.se
Telefon: 060-19 15 39
Telefon: 070-285 46 14
Tel: 018-727 00 00
 

 

Varberg

Västervik

Älmhult

Li Hagström
Christian Svensson
Cecilia Axelsson
Trafikplanerare
Folkhälsa- och klimatplanerare
Miljöstrateg
li.hagstrom@varberg.se
christian.svensson@vastervik.se
cecilia.axelsson@almhult.se
Telefon: 072-983 90 82
Telefon: 070-333 90 84
Telefon: 04-765 50 75

Jobbar du på kommun och kan hjälpa skolor bli cykelvänligare?