Cyklande skolbuss

Mer rörelse, frihet och sinnesro


Trafikmiljön runt skolan blir allt sämre i och med att fler skjutsar i större utsträckning. Det har en direkt negativ påverkan på barns hälsa. Ett sätt att motverka detta är att planera in mer fysisk aktivitet i vardagen. Forskningen visar att barn som går eller cyklar till skolan orkar mer i skolan och höjer sin prestationsförmåga. Det är relaterat till att fysiskt aktiva skolresor bidrar till att barn blir piggare, friskare och får bättre aptit. 

Verktyg


En lösning är att starta en cyklande skolbuss. Det innebär att ni som vårdnadshavare turas om att cykla till skolan tillsammans med dina och andras barn. Ni bestämmer hämtnings- samt avlämningsplatser, tider samt roterande schema för ansvariga. Är ni exempelvis fem familjer som turas om, får varje familj ansvar att cykla med barnen en dag i veckan. Men det bestämmer ni helt själva vad som passar bäst för er.  

I länkarna nedan hittar ni förslag på hur ni kan starta en cyklande skolbuss, en färdig mall för schema och kontaktformulär. 

Syfte


Fördelen med en cyklande skolbuss är många. Ni ger barnen möjlighet att få in mer vardagsmotion som förbättrar deras hälsa och det ger bättre förutsättningar för barns inlärningsförmåga. Det ger även barn chans att lära känna sina närmiljöer, skapa gemenskap mellan barnen och vägen till skolan blir roligare.

Samtidigt bidrar ni till att skapa trygga och säkra miljöer runt skolan genom att minska biltrafiken. 

Nyfiken på mer?

Ta en kopp kaffe och fortsätt inspireras av verktygen nedan

Fler verktyg och inspiration för vårdnadshavare

Cykellekar

Prova cykellek tillsammans! Det ska vara roligt att cykelträna. Genom att leka med cykeln tränar barnet bland annat på balans, avstånds- och fartbedömning, rumsuppfattning och känsla för riktning samt att…

Läs mer...

Mekarfilmer

Impa på barnen, bli mekarexpert! Ett rolig sätt att lära både sig själv och ditt barn mer om cykeln är att utforska den och lära er göra enkel service och underhåll…

Läs mer...

Cyklande skolbuss

Mer rörelse, frihet och sinnesro Trafikmiljön runt skolan blir allt sämre i och med att fler skjutsar i större utsträckning. Det har en direkt negativ påverkan på barns hälsa. Ett sätt att motverka…

Läs mer...

Kontakt