Hallå där, du som jobbar på kommun!

Bli med i gänget!

Deltagandet och registreringen för Cykelvänlig skola riktar sig direkt till skolor. Men vi vill också vara med i gänget tänker du. Klart ni ska vara det! Här är några sätt du som jobbar på kommun kan vara med och bidra till arbetet för cykelvänligare skolor:

  • Sprid vår broschyr om Cykelvänlig skola till skolor i din kommun!  

Vi har tagit fram en broschyr om Cykelvänlig skola som ni gärna får hjälpa till att sprida till relevanta kontakter i skolvärlden. Eller varför inte till alla ni känner!

  • Anmäl dig som kommunal kontaktperson för skolor i din kommun så ni kan stötta dem i sitt arbete att bli cykelvänligare 

Din kontaktinformation kommer då finnas tillgängligt på vår hemsida för Cykelvänlig skola så att skolor i din kommun enkelt kan komma i kontakt med dig för frågor rörande t.ex. trafikmiljön runt skolan eller andra kommunala satsningar för att främja barns skolcykling. Anmäl dig här.

  • Använd dig av verktygen riktade till kommuner i vår verktygslåda 

Skolorna kan inte lösa frågan om säkra skolvägar och barns skolcykling på egen hand. Kommunen har ett stort ansvar i frågan. Ta del av verktygen och inspirationsmaterialet vi har sammanställt i vår verktygslåda och sätt ihop en plan för ett stärkt arbete med barns skolcykling i er kommun!

  • Kolla in vårt webbinarium om barns skolcykling från 8 september  

Den 8 september kl. 12-13 höll Svenska Cykelstäder ett webbinarium om hur vi kan arbeta för att främja barns skolcykling. Vi berättade mer om plattformen Cykelvänlig skola, fick höra goda exempel om arbete med frågan om barns skolcykling från vårt grannland Danmark och en expertpanel delade med sig av sina erfarenheter. Du kan se inspelningen i efterhand här.

Dags för cykelvänlig skola!


Senaste nyheterna från Cykelvänlig skola

Diplomeringsceremoni för Cykelvänliga Skolor

Välkommen på digital diplomeringsceremoni torsdag 8 juni kl 12-13! Under ceremonin utser vi årets guldstyre till den skola som har flest uppfyllda kriterier och delar ut diplom till samtliga cykelvänliga…

Läs mer...

Handlingsplan för Cykelvänligt arbete

Hur ska ni som skola påbörja målsättningen med att integrera cykling i ert dagliga arbete och jobba emot mål om aktiva och säkra skoltransporter? Cykelvänlig Skola har tagit fram ett…

Läs mer...

Nationell rekommendation för barns aktiva resor till och från skolan

Goda hälsovanor börjar i tidig ålder, men en majoritet av dagens unga rör på sig för lite. För att stärka arbetet med att främja barns fysiska aktivitet har forskare tagit…

Läs mer...

Kontakt