Hallå där, du som jobbar på kommun!

Bli med i gänget!

Deltagandet och registreringen för Cykelvänlig skola riktar sig direkt till skolor. Men vi vill också vara med i gänget tänker du. Klart ni ska vara det! Här är några sätt du som jobbar på kommun kan vara med och bidra till arbetet för cykelvänligare skolor:

  • Sprid vår broschyr om Cykelvänlig skola till skolor i din kommun!  

Vi har tagit fram en broschyr om Cykelvänlig skola som ni gärna får hjälpa till att sprida till relevanta kontakter i skolvärlden. Eller varför inte till alla ni känner!

  • Anmäl dig som kommunal kontaktperson för skolor i din kommun så ni kan stötta dem i sitt arbete att bli cykelvänligare 

Din kontaktinformation kommer då finnas tillgängligt på vår hemsida för Cykelvänlig skola så att skolor i din kommun enkelt kan komma i kontakt med dig för frågor rörande t.ex. trafikmiljön runt skolan eller andra kommunala satsningar för att främja barns skolcykling. Anmäl dig här.

  • Använd dig av verktygen riktade till kommuner i vår verktygslåda 

Skolorna kan inte lösa frågan om säkra skolvägar och barns skolcykling på egen hand. Kommunen har ett stort ansvar i frågan. Ta del av verktygen och inspirationsmaterialet vi har sammanställt i vår verktygslåda och sätt ihop en plan för ett stärkt arbete med barns skolcykling i er kommun!

  • Kolla in vårt webbinarium om barns skolcykling från 8 september  

Den 8 september kl. 12-13 höll Svenska Cykelstäder ett webbinarium om hur vi kan arbeta för att främja barns skolcykling. Vi berättade mer om plattformen Cykelvänlig skola, fick höra goda exempel om arbete med frågan om barns skolcykling från vårt grannland Danmark och en expertpanel delade med sig av sina erfarenheter. Du kan se inspelningen i efterhand här.

Dags för cykelvänlig skola!


Senaste nyheterna från Cykelvänlig skola

Karta över cykellekplatser

Cykelvänlig Skola lanserar en digital karta över cykellekplatser i Sverige! Hur kan ni som skola integrera cykellek och cykelundervisning i barnens skoldag? Ett enkelt första steg är att göra utflykt…

Läs mer...

Dplomeringsceremoni 2023

Årets diplomeringsceremoni hittar du inspelad på länken nedan. Pia Bastholms (barnrättsstrateg på Helsingborgs Stad) presentation om Helsingborgs cykelfrämjande arbete uteblev, men nedan ligger länkar till projekt hon drivit för att…

Läs mer...

Handlingsplan för Cykelvänligt arbete

Hur ska ni som skola påbörja målsättningen med att integrera cykling i ert dagliga arbete och jobba emot mål om aktiva och säkra skoltransporter? Cykelvänlig Skola har tagit fram ett…

Läs mer...

Kontakt