Inspiration: Infobrev som sprakar igång samarbete

Kommunikation är A och O

God kommunikation och samarbete mellan skola och vårdnadshavare är en viktig del av satsningar på ökad skolcykling. Med inspirerande och informativa veckobrev, broschyrer eller dylikt bygger ni en bra grund att arbeta vidare på. Det handlar om att skapa intresse, medvetenhet samt även öka kunskapen hos vårdnadshavare. Nedan har vi samlat några exempel på hur olika aktörer har kommunicerat kring skolresor till vårdnadshavare.

Ta en titt på exemplen nedan och låt inspirationen flöda!

Mer tips? Javisst!

Karta över cykellekplatser

Digital karta över cykellekplatser i Sverige Hur kan ni som skola integrera cykellek och cykelundervisning i barnens skoldag? Ett enkelt första steg är att göra utflykt till en cykellekplats! Cykelvänlig…

Läs mer...

Handlingsplan för Cykelvänligt arbete

Stöd i Cykelvänligt arbete på Er skola Hur ska ni som skola påbörja målsättningen med att integrera cykling i ert dagliga arbete, och jobba emot mål om aktiva och säkra…

Läs mer...

Min cykel & jag

Svenska Cykelstäder och Egmont i samarbete för barns hälsa Svenska Cykelstäder expanderar arbetet för att få fler barn att gå och cykla till skolan. Via ett nytt samarbete med Story…

Läs mer...

Kontakt