Så kan ni kommunicera Cykelvänlig skola

Vill ni sprida information om Cykelvänlig skola och uppmuntra skolor i er kommun och region att registrera sig? Som stöd för kommuner och regioner som vill hjälpa fler skolor att bli cykelvänligare har vi tagit fram kommunikationsmaterial som fritt kan laddas ned och spridas i samband med kommunikation av plattformen.

Vilket material finns att tilllgå?

Bland kommunikationsmaterialet hittar ni spridbilder i olika format liksom broschyr, presentationer och informationsblad som berättar om plattformen, vilket stöd vi erbjuder deltagande skolor och vilka fördelar som finns med att bli en cykelvänlig skola.

Hur kan kommunikationsmaterialet användas?

Syftet med kommunikationsmaterialet är att erbjuda kommuner och regioner ett verktyg för att sprida information om Cykelvänlig skola och uppmuntra skolor att registrera sig för att främja säkra, aktiva och hållbara skolresor för barn och unga. Materialet kan fritt laddas ned och spridas i samband med kommunikation av plattformen. Samtliga enheter kan vid behov uppdateras med logotyp för er kommun eller region, kontaktuppgifter och annan information som ni vill del med skolorna. 

Senaste nyheterna från Cykelvänlig skola

Så kan ni kommunicera Cykelvänlig skola

Vill ni sprida information om Cykelvänlig skola och uppmuntra skolor i er kommun och region att registrera sig? Som stöd för kommuner och regioner som vill hjälpa fler skolor att…

Läs mer...

Skapaskolan – diplomerad som Cykelvänlig skola!

"Hälsofrämjande är en del av uppdraget" Svenska Cykelstäder besökte Skapaskolan i Huddinge, utanför Stockholm, för att höra mer om skolans arbete med aktiva transporter. Skolan är först ut att bli…

Läs mer...

Så grejar ni vintercyklingen till skolan

Två av tre barn slutar cykla under vintern (Svenska Cykelstäder, 2019). Men det behöver inte vara särskilt krångligt att cykla året runt. Här kommer några svar på vanliga frågor och…

Läs mer...

Kontakt