Så kan ni kommunicera Cykelvänlig skola

Vill ni sprida information om Cykelvänlig skola och uppmuntra skolor i er kommun och region att registrera sig? Som stöd för kommuner och regioner som vill hjälpa fler skolor att bli cykelvänligare har vi tagit fram kommunikationsmaterial som fritt kan laddas ned och spridas i samband med kommunikation av plattformen.

Vilket material finns att tilllgå?

Bland kommunikationsmaterialet hittar ni spridbilder i olika format liksom broschyr, presentationer och informationsblad som berättar om plattformen, vilket stöd vi erbjuder deltagande skolor och vilka fördelar som finns med att bli en cykelvänlig skola.

Hur kan kommunikationsmaterialet användas?

Syftet med kommunikationsmaterialet är att erbjuda kommuner och regioner ett verktyg för att sprida information om Cykelvänlig skola och uppmuntra skolor att registrera sig för att främja säkra, aktiva och hållbara skolresor för barn och unga. Materialet kan fritt laddas ned och spridas i samband med kommunikation av plattformen. Samtliga enheter kan vid behov uppdateras med logotyp för er kommun eller region, kontaktuppgifter och annan information som ni vill del med skolorna. 

Senaste nyheterna från Cykelvänlig skola

Nationell rekommendation för barns aktiva resor till och från skolan

Goda hälsovanor börjar i tidig ålder, men en majoritet av dagens unga rör på sig för lite. För att stärka arbetet med att främja barns fysiska aktivitet har forskare tagit…

Läs mer...

Webbinarium: Så skapar vi cykelvänligare skolor

Den 1 september höll Svenska Cykelstäder ett webbinarium om hur vi bäst främjar säkra, trygga och hållbara skoltransporter för barn och unga. Webbinariet hölls som en del av Cykelvänlig skola.…

Läs mer...

Ny undersökning visar på sämre trafiksäkerhet kring landets skolor

Färre barn cyklar eller går till skolan i dag jämfört med för tre år sedan. En majoritet av landets rektorer ser ökad trafik och sämre trafiksäkerhet vid skolan som ett…

Läs mer...

Kontakt