Så kan ni kommunicera Cykelvänlig skola

Vill ni sprida information om Cykelvänlig skola och uppmuntra skolor i er kommun och region att registrera sig? Som stöd för kommuner och regioner som vill hjälpa fler skolor att bli cykelvänligare har vi tagit fram kommunikationsmaterial som fritt kan laddas ned och spridas i samband med kommunikation av plattformen.

Vilket material finns att tilllgå?

Bland kommunikationsmaterialet hittar ni spridbilder i olika format liksom broschyr, presentationer och informationsblad som berättar om plattformen, vilket stöd vi erbjuder deltagande skolor och vilka fördelar som finns med att bli en cykelvänlig skola.

Hur kan kommunikationsmaterialet användas?

Syftet med kommunikationsmaterialet är att erbjuda kommuner och regioner ett verktyg för att sprida information om Cykelvänlig skola och uppmuntra skolor att registrera sig för att främja säkra, aktiva och hållbara skolresor för barn och unga. Materialet kan fritt laddas ned och spridas i samband med kommunikation av plattformen. Samtliga enheter kan vid behov uppdateras med logotyp för er kommun eller region, kontaktuppgifter och annan information som ni vill del med skolorna. 

Senaste nyheterna från Cykelvänlig skola

Karta över cykellekplatser

Cykelvänlig Skola lanserar en digital karta över cykellekplatser i Sverige! Hur kan ni som skola integrera cykellek och cykelundervisning i barnens skoldag? Ett enkelt första steg är att göra utflykt…

Läs mer...

Dplomeringsceremoni 2023

Årets diplomeringsceremoni hittar du inspelad på länken nedan. Pia Bastholms (barnrättsstrateg på Helsingborgs Stad) presentation om Helsingborgs cykelfrämjande arbete uteblev, men nedan ligger länkar till projekt hon drivit för att…

Läs mer...

Handlingsplan för Cykelvänligt arbete

Hur ska ni som skola påbörja målsättningen med att integrera cykling i ert dagliga arbete och jobba emot mål om aktiva och säkra skoltransporter? Cykelvänlig Skola har tagit fram ett…

Läs mer...

Kontakt