Vi bjuder in till webbinarium!

Tema: Goda exempel på arbete med barns skolcykling.

Den 8 september kl. 12.00-13.00 arrangerar Svenska Cykelstäder ett webbinarium om hur vi kan arbeta för att främja barns skolcykling. Vi berättar mer om plattformen Cykelvänlig skola, får höra goda exempel om hur andra har arbetat med frågan och en expertpanel delar med sig av sina kunskaper om hur vi kan främja barns skolcykling. 

Webbinariet riktar sig till kommuner och regioner som är intresserade av att stärka sitt arbete med barns skolcykling men är öppet och kostnadsfritt för alla. Läs mer om webbinariet och registrera dig via länken nedan.

Varmt välkomna!  

Datum: onsdag 8 september
Tid: 12:00–13:00

Anmäl dig idag!


Senaste nyheterna från Cykelvänlig skola

Webbinarium: Så skapar vi cykelvänligare skolor

Den 1 september höll Svenska Cykelstäder ett webbinarium om hur vi bäst främjar säkra, trygga och hållbara skoltransporter för barn och unga. Webbinariet hölls som en del av Cykelvänlig skola.…

Läs mer...

Ny undersökning visar på sämre trafiksäkerhet kring landets skolor

Färre barn cyklar eller går till skolan i dag jämfört med för tre år sedan. En majoritet av landets rektorer ser ökad trafik och sämre trafiksäkerhet vid skolan som ett…

Läs mer...

Glädje och gemenskap fokus för Färentuna skola

Som deltagare i plattformen Cykelvänlig skola jobbar Färentuna skola med att få både elever och lärare att upptäcka glädjen och gemenskapen i att cykla tillsammans. Svenska Cykelstäder har träffat rektor…

Läs mer...

Kontakt