Cykelaktiviteter för höstlovet

Kortare dagar, sprakande färger i träden, vantar och mössor tas fram – det kan bara betyda en sak: det nalkas höstlov! Varför inte ta vara på barnens lediga dagar och få in lite extra rörelse med cykelaktiviteter för att värma upp i höstrusket?

Cykelbingo!

Du som jobbar på skola eller kommun, kolla in det här roliga tipset från Linköpings kommun på ett Cykelbingo de tog fram inför Cykelns dag i somras. Sommaren är ju över, men lyckligt nog passar cykling till alla årstider. Skicka hem eleverna med ett cykelbingo över höstlovet och samla in de genomförda brickorna när eleverna är tillbaka i skolan. Ett bra sätt att uppmuntra till lite extra rörelse under ledigheten!

Cykellekar!

Du som å andra sidan har barn hemma som behöver aktiveras – kolla in Cykelfrämjandets samling med 20 roliga cykellekar du kan göra tillsammans med dina barn. Lekarna är roliga övningar som hjälper barnen bli säkrare på cykeln och i mötet med andra trafikanter.

Trevlig höstcykling!

Omslagsfoto: MNSTUDIO/Mostphotos

Senaste nyheterna från Cykelvänlig skola

Skapaskolan – diplomerad som Cykelvänlig skola!

"Hälsofrämjande är en del av uppdraget" Svenska Cykelstäder besökte Skapaskolan i Huddinge, utanför Stockholm, för att höra mer om skolans arbete med aktiva transporter. Skolan är först ut att bli…

Läs mer...

Så grejar ni vintercyklingen till skolan

Två av tre barn slutar cykla under vintern (Svenska Cykelstäder, 2019). Men det behöver inte vara särskilt krångligt att cykla året runt. Här kommer några svar på vanliga frågor och…

Läs mer...

Min cykel & jag

Nytt verktyg i verktygslådan! Svenska Cykelstäder expanderar arbetet för att få fler barn att gå och cykla till skolan. Via ett nytt samarbete med Story House Egmont får tusentals svenska skolbarn…

Läs mer...

Kontakt