Cykelaktiviteter för höstlovet

Kortare dagar, sprakande färger i träden, vantar och mössor tas fram – det kan bara betyda en sak: det nalkas höstlov! Varför inte ta vara på barnens lediga dagar och få in lite extra rörelse med cykelaktiviteter för att värma upp i höstrusket?

Cykelbingo!

Du som jobbar på skola eller kommun, kolla in det här roliga tipset från Linköpings kommun på ett Cykelbingo de tog fram inför Cykelns dag i somras. Sommaren är ju över, men lyckligt nog passar cykling till alla årstider. Skicka hem eleverna med ett cykelbingo över höstlovet och samla in de genomförda brickorna när eleverna är tillbaka i skolan. Ett bra sätt att uppmuntra till lite extra rörelse under ledigheten!

Cykellekar!

Du som å andra sidan har barn hemma som behöver aktiveras – kolla in Cykelfrämjandets samling med 20 roliga cykellekar du kan göra tillsammans med dina barn. Lekarna är roliga övningar som hjälper barnen bli säkrare på cykeln och i mötet med andra trafikanter.

Trevlig höstcykling!

Omslagsfoto: MNSTUDIO/Mostphotos

Senaste nyheterna från Cykelvänlig skola

Karta över cykellekplatser

Cykelvänlig Skola lanserar en digital karta över cykellekplatser i Sverige! Hur kan ni som skola integrera cykellek och cykelundervisning i barnens skoldag? Ett enkelt första steg är att göra utflykt…

Läs mer...

Dplomeringsceremoni 2023

Årets diplomeringsceremoni hittar du inspelad på länken nedan. Pia Bastholms (barnrättsstrateg på Helsingborgs Stad) presentation om Helsingborgs cykelfrämjande arbete uteblev, men nedan ligger länkar till projekt hon drivit för att…

Läs mer...

Handlingsplan för Cykelvänligt arbete

Hur ska ni som skola påbörja målsättningen med att integrera cykling i ert dagliga arbete och jobba emot mål om aktiva och säkra skoltransporter? Cykelvänlig Skola har tagit fram ett…

Läs mer...

Kontakt