Cykelaktiviteter för höstlovet

Kortare dagar, sprakande färger i träden, vantar och mössor tas fram – det kan bara betyda en sak: det nalkas höstlov! Varför inte ta vara på barnens lediga dagar och få in lite extra rörelse med cykelaktiviteter för att värma upp i höstrusket?

Cykelbingo!

Du som jobbar på skola eller kommun, kolla in det här roliga tipset från Linköpings kommun på ett Cykelbingo de tog fram inför Cykelns dag i somras. Sommaren är ju över, men lyckligt nog passar cykling till alla årstider. Skicka hem eleverna med ett cykelbingo över höstlovet och samla in de genomförda brickorna när eleverna är tillbaka i skolan. Ett bra sätt att uppmuntra till lite extra rörelse under ledigheten!

Cykellekar!

Du som å andra sidan har barn hemma som behöver aktiveras – kolla in Cykelfrämjandets samling med 20 roliga cykellekar du kan göra tillsammans med dina barn. Lekarna är roliga övningar som hjälper barnen bli säkrare på cykeln och i mötet med andra trafikanter.

Trevlig höstcykling!

Omslagsfoto: MNSTUDIO/Mostphotos

Senaste nyheterna från Cykelvänlig skola

Webbinarium: Så skapar vi cykelvänligare skolor

Den 1 september höll Svenska Cykelstäder ett webbinarium om hur vi bäst främjar säkra, trygga och hållbara skoltransporter för barn och unga. Webbinariet hölls som en del av Cykelvänlig skola.…

Läs mer...

Ny undersökning visar på sämre trafiksäkerhet kring landets skolor

Färre barn cyklar eller går till skolan i dag jämfört med för tre år sedan. En majoritet av landets rektorer ser ökad trafik och sämre trafiksäkerhet vid skolan som ett…

Läs mer...

Glädje och gemenskap fokus för Färentuna skola

Som deltagare i plattformen Cykelvänlig skola jobbar Färentuna skola med att få både elever och lärare att upptäcka glädjen och gemenskapen i att cykla tillsammans. Svenska Cykelstäder har träffat rektor…

Läs mer...

Kontakt