Karta över cykellekplatser

Digital karta över cykellekplatser i Sverige


Hur kan ni som skola integrera cykellek och cykelundervisning i barnens skoldag? Ett enkelt första steg är att göra utflykt till en cykellekplats! Cykelvänlig skola har tagit fram en digital karta över cykellekplatser i Sverige, för att skolor enkelt ska kunna se var det finns cykellekplatser att besöka.

Hur funkar verktyget?


Den digitala kartan pekar ut cykellekplatser i hela Sverige, med kort info om vilken typ av cykellekplats det är, samt en länk till mer information om cykellekplatsen. Målet är att fylla på kartan efterhand med fler cykellekplatser och relevant information om dem. Om det finns en cykellekplats i er kommun som inte finns med på kartan får ni gärna maila information om platsen till Cykelvänlig Skola.


Vad är syftet?


Den digitala kartan ska hjälpa skolor att hitta cykellekplatser i sin kommun för att kunna göra skolutflykter till dessa. Syftet är att tillhandahålla tillräckligt med information om cykellekplatsen för att utflykterna ska kunna planeras och anpassas till elevgrupper i olika åldrar.

Läs mer om cykellekplatser i inspirationsmaterialet under länkar nedan!Ta en kopp kaffe och fortsätt inspireras av verktygen nedan

Karta över cykellekplatser

Digital karta över cykellekplatser i Sverige Hur kan ni som skola integrera cykellek och cykelundervisning i barnens skoldag? Ett enkelt första steg är att göra utflykt till en cykellekplats! Cykelvänlig…

Läs mer...

Handlingsplan för Cykelvänligt arbete

Stöd i Cykelvänligt arbete på Er skola Hur ska ni som skola påbörja målsättningen med att integrera cykling i ert dagliga arbete, och jobba emot mål om aktiva och säkra…

Läs mer...

Min cykel & jag

Svenska Cykelstäder och Egmont i samarbete för barns hälsa Svenska Cykelstäder expanderar arbetet för att få fler barn att gå och cykla till skolan. Via ett nytt samarbete med Story…

Läs mer...

Kontakt